
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Resistance | 200 mΩ |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Interface | On/Off |
| Min Input Voltage | 1.4 V |
| Output Current | 2 A |
| Operating Supply Voltage | 1.4 V to 5.5 V |
| Output Type | P-Channel |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.4 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Turn-On Delay Time | 2 µs |
| Turn-Off Delay Time | 5.5 µs |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Max Supply Current | 10 µA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 2 µA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Fault Protection | Reverse Current, UVLO |
| On-State Resistance | 60 mΩ |
| Schedule B | 8542390000 |
| On Resistance (RON) | 200 mΩ |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Load Voltage | 1.4 V to 5.5 V |
| Current Limit | 2 A |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17731
Ext.Price$0.17731
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17731 | $0.17731 |
| 10 | $0.17280 | $1.72800 |
| 50 | $0.17136 | $8.56800 |
| 100 | $0.16994 | $16.99400 |
